Tutaj jesteś

Jakie objawy mogą wskazywać na raka skóry?

2024-12-17 Uroda objawy raka skóry


Nowotwór skóry to choroba dająca różnorodne objawy, które powinien znać każdy z nas. Dzięki temu, gdy tylko zauważymy niepokojące symptomy, zaczniemy działać szybko i uzyskamy szansę na skuteczne leczenie. Jakie objawy mogą wskazywać na raka skóry? Co powinno nas zaniepokoić?

Nowotwór skóry – rodzaje

Specjaliści wskazują, że rak skóry może powstawać przed nadmierną ekspozycję na promieniowanie ultrafioletowe. Oparzenia słoneczne zwiększają ryzyko powstania tej choroby, a dodatkowymi czynnikami ryzyka są tutaj pieprzyki, znamiona, rany, blizny i przypadki raka skóry w rodzinie. Jeśli chodzi o złośliwy nowotwór skóry, w tym wypadku wyróżnia się:

  • Raka podstawnokomórkowego – to najczęściej występująca forma, rzadko dająca przerzuty na inne części ciała. W wielu przypadkach jest możliwy do wyleczenia dzięki zabiegom chirurgicznym. 

  • Czerniaka – to najgroźniejszy typ raka skóry. Rokowania są zależne głównie od stadium zaawansowania choroby w trakcie diagnozy. Choroba ta wywodzi się ze zmian w komórkach barwnikowych skóry. 

  • Raka kolczystokomórkowego – zazwyczaj występuje na skórze narażonej na działanie promieni UV i może rozprzestrzeniać się na różnych częściach ciała. Wczesne wykrycie i leczenie dają dobre rokowania, gdyż ten nowotwór rośnie wolniej niż inne. 

Istnieją także łagodne nowotwory skórne, które najczęściej rosną powoli. Mogą to być brodawki łojotokowe, znamiona barwnikowe, naczyniaki, włókniaki, bliznowce i łagodne torbiele naskórkowe. Każda usuwana zmiana powinna zostać poddana badaniom histopatologicznym. 

Objawy nowotworu skóry – co powinno nas zaniepokoić?

Jeśli mamy wątpliwości co do zmiany skórnej, zawsze warto skonsultować się z dermatologiem. Lekarz przeprowadzi badania i ewentualnie wykona biopsję, aby postawić diagnozę. Możliwymi objawami raka skóry są przykładowo:

  • Pojawianie się nowych zmian skórnych, które rosną szybko i nie goją się przez dłuższy czas

  • Zmiany w kształtach, rozmiarach lub kolorach istniejących znamion na skórze

  • Zmiany w teksturze skóry (owłosienie na pieprzyku, szorstkość, zmieniona konsystencja)

  • Niejednokrotność koloru zmiany

  • Swędzenie, ból lub krwawienie zmiany skórnej

Pamiętajmy o tym, że kluczowymi czynnikami różnicującymi łagodne nowotwory skórne od złośliwych zmian są głównie regularność i kształt (złośliwe zmiany mają nieregularne kształty i niejednolite kolory), objawy towarzyszące (pieczenie, świąd, krwawienie, ból), szybkość wzrostu (nowotwory łagodne zazwyczaj rosną stabilnie i powoli, a złośliwe rosną szybko) oraz historia i ewolucja zmiany. Konieczne jest regularne kontrolowanie zmiany skórnej i obserwowanie wszelkich nowych zmian, które mogłyby wskazywać na potencjalnie złośliwy rozwój. 

W wielu przypadkach proces leczenia raka skóry jest skuteczny, zwłaszcza gdy choroba jest wykryta w szybkim czasie. Oczywiście trzeba zaufać specjalistom z wiedzą i doświadczeniem, którzy postawią diagnozę i wskażą odpowiednie metody leczenia nowotworu skóry. Gdy tylko zauważymy nową zmianę na skórze lub istniejące zmiany zaczynają boleć, umówmy się na wizytę do specjalisty. 

Artykuł sponsorowany

Redakcja cafenews.pl

Zawsze na bieżąco, zawsze z ciekawością – zapraszam do lektury i wspólnego odkrywania, co nowego przynosi każdy dzień!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?